4-H Division Results

The 49th Nechako Valley Exhibition's 4-H division results are out!

A 4-H beef show participant stood ready with her cattle for judging in the indoor arena at the Nechako Valley Exhibition on Aug. 21.

GRAND CHAMPION RESERVE CHAMPION 3RD

BEEF

Jr. Showmanship Kyle Solmonson Bayley Cail Weston Warkentin

Sr. Showmanship Shaun Solmonson Kolby Page Kennedy Andres

Market Steer Kennedy Andres Maddi Penner Tyrell McEwen

Bred Heifer Jodi Siemens Shaun Solmonson Tyrell McEwen

2yr Cow/Calf Erica Byers Shaun Solmonson Angela Kulchar

3yr Cow/Calf Ethan Schlamp

 

SWINE

Jr. Showmanship   Andrew Penner Brandon Penner Josiah Thiessen

Sr. Showmanship   Kaimi Giesbrecht Sarah Sawatzky, Cassidy Penner

Abby Doiron

Market Swine     Brendon McKee Roland Jackson Seth Forsberg

Breeding Gilt Dakota Moldowan Abby Doiron Roland Jackson

 

SHEEP

Jr. Showmanship    Margaret Poole Libby Penner Bailee Penner

Sr. Showmanship    Austin Dueck Cassidy Penner Madison Doiron

Market Lamb         Alexa Philips Libby Penner Bailee Penner

Ewe Fenna Nellen Madsion Doiron

Ewe with Lamb      Cassidy Penner Breeyelle Harrison

 

POULTRY

Jr. Showmanship Iara Pavon Emma Kossey Kiya Giesbrecht

Sr. Showmanship Mathieu Pyy Ethan Janzen Jayci Pyy

Unit 1 Emma Kossey

Unit 2 Jayci Pyy

Unit 4 Iara Pavon Mathieu Pyy Ethan Janzen

 

RABBIT

Jr. Showmanship Rachel Kelly Emily Kelly

Sr. Showmanship Mathieu Pyy Kaimi Giesbrecht, Jayci Pyy

Fenna Nellen

Unit 1 Kaimi Giesbrecht Rachel Kelly Mathieu Pyy

Unit 4 Fenna Nellen Jayci Pyy

 

DOG

Jr. Showmanship Willa Crowley Ethan Schlamp

Sr. Showmanship Sarah Sawatzky Riley Weins, Brielle Rivard

Jessie Grant

Unit A Dakota Moldowan

Unit 1 Riley Weins Ethan Schlamp Brielle Rivard

 

HORSE

Jr. Showmanship Becky Gould Brody Johnson Campbell Schneider

Sr. Showmanship Breeyelle Harrison Gracie Combs Shaun Solmonson,

Gracie Schneider

Unit 1 Campbell Schneider Marissa Hall Brody Johnson

Unit 2 Mikayla Manky Gracie Combs Sydnee Schlamp

Unit 3 Abby Dorion Shaun Solmonson Gracie Schneider

Unit 5 Breeyelle Harrison

 

PHOTOGRAPHY

Jr. Showmanship Willa Crowley Emma Kossey Emily Kelly

Sr. Showmanship Ehtan Janzen Leah Reierson Sydnee Schlamp

Unit 1 Emma Kossey Kiya Giesbrecht Todd Ellis

Unit 2 Willa Crowley Emily Kelly Brielle Rivard

Unit 3 Leah Reierson Ethan Janzen David Kelly

Unit 5 Sydnee Schlamp