First Vanderhoof-hosted regional cross-country race of the season

Over 120 runners from as far as Terrace, Houston, and Quesnel participated in the first Vanderhoof-hosted cross-country race of the season

Runners from as far west as Terrace

Runners from as far west as Terrace



Over 120 runners from as far as Terrace, Houston, and Quesnel participated in the first Vanderhoof-hosted cross-country race of the season at Nechako Valley Sporting Grounds on Oct. 1. Runners ranged in age from Kindergarten to adult, and Northside Christian School participated for the first season this year.

 

Results of Vanderhoof runners:

 

Kindergarten to Grade 1 boys (700m)

1st Noah Inden, Evelyn Dickson Elementary

 

Kindergarten to Grade 1 girls (700m)

1st Brenna McCleary, W. L. McLeod

2nd Alexis Vongheo, W. L. McLeod

 

Grade 2, 3 boys (1.4km)

1st Aidan Walker, Evelyn Dickson Elementary

2nd George Bruma, W. L. McLeod

4th Ayden MacKinlay, W. L. McLeod

 

Grade 2, 3 girls (1.4km)

1st April Seely, W. L. McLeod

2nd Brenna Gatacre, W. L. McLeod

3rd Anzel Labatch-Patrick, W. L. McLeod

 

Grade 4, 5 boys (2.1km)

1st Ryan Walker, EDS

2nd Carter Neudorf, NCS

3rd Jensen Dick, W. L. McLeod

4th James Wlasitz, NCS

5th Joel Durupt, NCS

 

Grade 4, 5 girls (2.1km)

1st Penelope Roberge, W. L. McLeod

2nd Mikayla LePoidevin, W. L. McLeod

3rd Rachel Lamprect, W. L. McLeod

4th Delaney MacKinlay, W. L. McLeod

 

Grade 6, 7 boys (4.3km)

1st Dominic LePoidevin, W. L. McLeod

2nd Timothy Teichroeb, NCS

3rd Carson Frey, NCS

4th Jeremy Pagdin, NVSS

6th Marek Durupt, NCS

 

Grade 6, 7 girls (4.3km)

1st Zoe Stephen, NVSS

2nd Kate Roberge, NVSS

3rd Siobhan Klassen, NVSS

4th Ailis McCLeary, W. L. McLeod

6th Sarah Mushumanski, NVSS

7th Ava Burgener, NVSS

8th Niki MacKinlay, W. L. McLeod

 

Bantam-Grade 8 boys (4.3km)

2nd Lachlan Pedersen, NVSS

6th Gabe Atwood, NVSS

8th Ethan Wiebe, NVSS

 

Bantam-Grade 8 girls (4.3km)

1st Payton Mueller, NVSS

3rd Wendy Schultz, NCS

 

Juvenile-Grade 9 boys (4.3km)

4th Landon Wale, NCS

8th Kameron Shoesmith, NVSS

9th Cale Toth, NVSS

 

Juvenile-Grade 9 girls (4.3km)

3rd Alexis Seely, NVSS

9th Madisyn MacKinlay, NVSS

 

Junior-Grade 10 boys (4.3km)

7th Kyle Bublitz, NCS

8th Alex Bruma, NVSS

 

Junior-Grade 10 girls (4.3km)

3rd Hayley Stephen, NVSS

9th Kylic Neudorf, NCS

 

Senior-Grade 11, 12 boys (6.5km)

4th Matthew Ebert, NVSS

12th Michael Lybbert, NVSS

 

Adult women

2nd Amanda Hunter

3rd Doreen Neudorf